Іпотека в найближчі роки не буде дешевше 13%

Іпотека в найближчі роки не буде дешевше 13% В даний час висока вартість іпотеки стала одним з найбільш обговорюваних питань на фінансово-економічних конференціях в Росії. Поки влада кричать про те, що ставку по іпотеці потрібно знижувати хоча б для пільговиків, ця ставка залишається абсолютно нерухомою. Експерти банківської сфери впевнені, що в найближчому майбутньому зниження ставки по іпотеці не передбачається. Голова ради директорів Банку житлового фінансування Н.Щітов вважає, що поки немає тенденцій, які б змусили ставку знизитися, отже, по кредиту на житло позичальникам доведеться платити стандартні 12-15% річних.

Він також зазначає, що через уповільнення темпів зростання ринку іпотечного кредитування, яке може мати місце в майбутньому, банки не зможуть надавати іпотеки з низькими процентними ставками, тому росіяни навряд чи зможуть дозволити собі взяти квартиру в кредит без допомоги держави і його соціальних програм . Як відомо, виплачувати кредит на квартиру без допомоги держави дуже важко, оскільки щомісячні платежі можуть «з’їдати» більше половини доходів сім’ї. Але вибору у багатьох сімей немає, оскільки далеко не всі можуть в силу тих чи інших причин задовольнятися старим житлом. Ось і доводиться брати кредит на квартиру під шалені відсотки і горбатитися на банк протягом багатьох років. Сьогодні, напевно, всі знають, що такі щомісячні виплати сильно погіршують якість життя позичальників.

Не можна сказати, що держава нічого не робить, щоб хоч якось полегшити росіянам кредитну «ношу». Однак найчастіше державні програми зачіпають тільки пільговиків або людей певних професій, а не пересічних громадян. Наприклад, в Агентстві з іпотечного житлового кредитування пропонується кілька урядових проектів з досить хорошими ставками. Наприклад, проект «Молоді вчителі» передбачає ставку в 8,5% і знижений початковий внесок. Також існують програми для військових, лікарів, багатодітних сімей, однак ставка для всіх інших громадян, як і раніше знаходиться в районі 13%.

Експерти переконані, що для зниження ставок держава повинна створювати спеціальні умови. Заступник голови правління Совкомбанк С.Хотімскій вважає, що потрібно підтримувати позичальників, які купують в кредит квартири економ-класу. Крім того, потрібно надавати підтримку невеликим містам, що посприяє їхньому розвитку. Банкір переконаний, що для маленьких міст ставка в 9% буде оптимальною. «Щоб цього досягти, потрібно дозволити банкам використовувати інструменти рефінансування Центробанку по пулів даних кредитів», — додав експерт. Керівник відділу іпотечного кредитування банку «НОМОС» А.Дарданов стверджує, що сьогодні немає ніяких умов для зниження ставок. «До кінця цього року ринок іпотечного кредитування може вирости на 10-15%, однак ставки залишаться колишніми», — заявив він.

Експерт зазначає, що всі державні іпотечні програми будуть розраховані тільки на пільговиків і бюджетників. І оскільки такі програми надають лише невеликий вплив на ринок іпотечного кредитування (через мінімального охоплення населення), тому основними гравцями на цьому ринку будуть, як і раніше, невеликі банки.

«Щоб розвивати іпотечний ринок, а не тільки підвищувати рівень соцпідтримки, державі потрібно розвивати ринок іпотечних цінних паперів і підвищувати привабливість цього сегмента ринку для потенційних інвесторів», — упевнений А.Дарданов. Член комітету з бюджетам і фінансових ринків Н.Журавлев вважає, що держава повинна підтримувати кредити на житло економ-класу. Так як зменшення кредитної ставки є частиною державної програми, потрібно застосовувати певні механізми, які зможуть виконати це на рівні держави.

Експерт заявляє, що знизити ставку по кредиту на житло для пересічного росіянина можна, якщо банки отримають великий обсяг дешевих коштів. Для цього Центробанк міг би ввести довгострокові операції РЕПО на термін 1-3 роки із застосуванням банківських облігацій з іпотечним покриттям.
«Ставка РЕПО не повинна перевищувати 4% в рік. Тільки в цьому випадку позичальники зможуть отримувати кредити на житло під 6% річних, що, до речі, буде відповідати світовим стандартам. Ці операції завдадуть збитків Центробанку, проте, в свою чергу, вони сприяють створенню величезного ринку і підвищенню якості життя росіян », — говорить експерт.

Н.Журавлев підкреслює, що в сфері іпотечного кредитування дуже важливі умови дешевого рефінансування. Вони дозволять закріпити умови надання громадянам РФ доступних іпотек. В першу чергу, на думку експерта, доступні кредити повинні видаватися на житло економ-класу вартістю до 30 тисяч рублів за м2.

Оставить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

12 − 5 =