Що таке кредит: визначення, суть, історія, функції і види

Кредит — це суспільні відносини, що встановлюються між кредитною організацією та позичальником з приводу передачі коштів від кредитора позичальникові у вигляді позики на певних умовах.

Укладений договір прописує такі положення, як обсяг переданих коштів, термін надання кредиту, винагорода кредитора. Для одних людей кредит — це життєва необхідність, без якої вони не уявляють повноцінного життя, а для інших кредит — це щось на зразок боргової ями, яку вони намагаються обійти усіма можливими шляхами. Отже, давайте в цій статті поговоримо в цій статті на таку цікаву тему і розкриємо всі сторони поняття кредит.

Поняття кредиту в економіці

Кредитні відносини можуть приймати різноманітну форму, наприклад:

  • комерційний
  • лізинг
  • факторинг
  • Позика
  • Банківський

Кредитні відносини зароджують тоді, коли на певному етапі виробничого циклу звільнилася вартість одного економічного суб’єкта не вступає в нові виробничі відносини. В такому випадку утворилася вартість може перейти в користування іншій економічному суб’єкту, якому додаткові кошти досить необхідні і він готовий віддати через деякий час більше.
функції
Кредит виконує кілька значних функцій в економіці:
Перерозподільна функція — полягає в розподілі звільнилася в певний момент вартості від кредитора до позичальника на умовах її повернення. Ця функція знаходить своє вираження як на рівні окремих підприємств і галузей, так і на рівні національної (окремої держави) і світової економік.
Створення кредитних знарядь звернення, як функція кредиту має на увазі наявність банківської системи і разом з нею поширення безготівкових розрахунків і взаємних зобов’язань, що призвело до появи засобів обігу та платежу.
Відтворювальна функція — проявляється двояко, полягає в наступних моментах: з одного боку, отримання кредитних коштів стимулює розвиток підприємницької діяльності та забезпечення виробництва, а з іншого — негативно позначається на собівартості, кінцевій ціні і часом якість товару.
Стимулююча функція кредиту — означає те, що кредит здатний стимулювати розвиток підприємства в разі, якщо вона не має необхідним обсягом грошових коштів. Плюс до всього, оплата відсотків по кредиту вимагатиме підвищення ефективності виробництва.
форми
Вартість, що передається від кредитора до позичальника, може бути представлена ​​в різних формах: грошовій, товарній або змішаній.
Грошова форма кредиту є найбільш звичною з точки зору індивіда. Це передача в користування іншій особі грошових коштів з їх подальшим поверненням в більшому розмірі. Безсумнівно, що така форма кредитних відносин є найбільш поширеною в сучасних економічних реаліях. Депозитний широко як серед фізичних осіб, так і юридичних осіб, держав і в зовнішньому торговельному обороті.
Товарна форма кредиту — історично перша, з’являється до розвитку грошових відносин (про історію кредиту докладніше в статті «функції і сутність грошей»). У ролі об’єкта обміну виступали певні товари (зерно, худобу, хутра і т.д.), кредиторами — володарі даних предметів, які могли поділитися надлишками. В умовах угоди обговорювалося повернення товару в більшому обсязі (в тому числі природний пророст). Зараз така форма відносин використовується при поставці товару з відстрочкою платежу, оренді (або прокаті) майна, продажу в розстрочку, лізинг, товарної позиці і т.п. Повертається, як правило, те ж саме майно (або аналогічне йому) з додатковою оплатою або без неї, але в деяких випадках, борг перед кредитором повертається коштами і в такому випадку можна говорити про змішану форму кредиту.
Змішана форма кредиту поєднує в собі риси двох попередніх форм. Такі відносини мають на увазі, наприклад, отримання грошових коштів готівкою, а повернення в вигляді товарів (часто використовується в міжнародних економічних відносинах) або, навпаки, грошовий розрахунок через деякий час після поставки товару (продаж товару в розстрочку, наприклад).
значення
Роль кредиту важко переоцінити. Завдяки такій формі економічних відносин, підприємство може отримати значну кількість оборотних коштів в той момент, коли вони вкрай необхідні в силу нестабільної економічної обстановки. Завдяки позикам можливо забезпечити стабільне нарощування основних фондів, що безсумнівно, збільшити потенціал підприємства і прискорить виробництво.
У тій же ступінь кредитна політика впливає на ліквідність банківської системи.
види
Спочатку варто провести поділ на банківські та комерційні (передані від одного підприємства іншому) позики. Найбільш поширеними видами позик, наданих банками, є:
Споживчий кредит — грошова позика, що надається фізичним особам та спрямований на покупку товарів (побутової техніки, меблів, інструментів і т.п.). Характеризується, як правило, високою процентною ставкою і невеликою сумою позики.
Автокредит — позика, що надається фізичним та юридичним особам для покупки автомобільної техніки. У порівнянні з попереднім типом позики, позика для покупки автомобіля має більший розмір, а відсотки, які варто доплатити кредитору, трохи нижче. Більш того, найбільш низькі відсотки надаються на покупку автомобілів вітчизняного виробництва. Запорукою в даному випадку може виступати автомобіль.
Іпотека — найбільш тривалий і значимий кредит, що надається фізичним та юридичним особам для покупки нерухомості. Як правило, він відрізняє більш низькими відсотками і більш тривалими термінами кредитування. Іпотечний кредит видається під заставу квартири, що купується.
Позику на освіту — відрізняється невисокими процентними ставками, наявністю субсидій. Спрямований на отримання боржником платної освіти (коледж, університет і т.д.).
Гроші малому бізнесу — часом вони особливо необхідні. Це кошти, які надаються організаціям та приватним підприємцям, з цілями стимулювання їх діяльності, виплати заробітної плати співробітникам, придбання обладнання та т.д. Для отримання позики індивідуальним підприємцем, необхідно зібрати відмінні, ніж для звичайного позики документи.
Овердрафт — кошти, які списуються з розрахункового рахунку клієнта при недостатності у нього власних коштів для проведення операції. Тобто автоматичне надання яких бракує для здійснення операції коштів. Таку заборгованість погашають шляхом внесення коштів на розрахунковий рахунок.
Всі перераховані відносини можна розділити на цільові і нецільові. До цільових відносять, наприклад, кредит на освіту або придбання нерухомості — такі відносини мають спеціальні умови (як за тривалістю, так і за ставками) і вимагають звітності перед кредитором. До нецільовим відносять позики на невідкладні потреби, споживчі позики — в тому числі, кредит на довірі — без довідок і поручителів, часто з поганою кредитною історією — по пред’явленню одного тільки паспорта громадянина РФ (але як правило, на не надто значну суму, видається він зазвичай готівкою).
Іншим критерієм поділу може виступати забезпеченість гарантіями повернення коштів боржником. Ставки за забезпеченими (нерухомістю, автомобілем і т.п.) позик нижче, ніж у незабезпечених (в останньому випадку ставка може доходити до 25% відсотків річних).
перекредитування
Не секрет, що різні банки видають позики на різних умовах. Перекредітованієм називається отримання позики на більш вигідних умовах для повної або часткової оплати взятої раннє позики. В Ощадбанку, наприклад, є програми іпотечного перекредитування.
Значення терміна в бухгалтерському обліку
На противагу дебету, під кредитом розуміється права сторона бухгалтерських документів, в якій зафіксовані кошти, зняті з рахунків підприємства, а також борги і зобов’язання організації. Показує зменшення коштів в активних записах і збільшення в пасивних (про активи і пасиви в бухгалтерії є окрема стаття). В даному випадку наголос ставиться на перший склад.
Від автора
Брати чи не брати позику — особиста справа кожного. Варто все ж, розглядати позику не тільки як боргову яму, а й ймовірно, додаткові фінансові можливості. Головним критерієм, при якому можна говорити про користь чи шкоду позики на подальшу фінансову діяльність боржника, є її обгрунтованість. Якщо це споживчий кредит, наприклад, то подумайте кілька разів про його доцільності — можливо, варто почекати деякий час і накопичити потрібну суму самому (до речі, про те, як накопичити гроші і як заощадити гроші — можна також дізнатися на сайті), використовуючи, наприклад депозити, акції або пайові фонди (відсотки по депозитах можна подивитися тут, прочитати про те, що таке акції — тут, про те, що таке пайовий інвестиційний фонд — тут). Якщо ви вирішили, що хочете багато грошей тут і зараз, наприклад, на красиве життя (нове авто, сучасні ремонт і т.д., подорожі) — також подумайте ще раз. Зрозумійте одне: взяти позику не становить великих труднощів — можна навіть оформити заявку онлайн і вам кур’єр доставить гроші на будинок, але зате потім ефект легких грошей пройде і ви почнете думати, як віддавати борги, почавши шукати в Інтернеті, де взяти потрібні гроші на погашення боргу. Або ж вибираючи більш прийнятні умови в інших банках (ВТБ 24, Хоум Кредит і т.д.) для перекредитування або відкривши нову кредитну лінію в колишньому місці. Єдиним найбільш прийнятним, на мій погляд, позикою є іпотечний, оскільки збирати на квартиру самому можна довго. Особисто на мій погляд, маючи споживчі кредити, не можна стати фінансово вільним або розбагатіти, краще вже прочитати про види цінних паперів в Росії і подумати, куди інвестувати гроші (прочитати інші статті сайту finansiko.ru), ніж залазити в борги. Хоча в деяких випадках, так, кредит — це необхідність і можливість почати власну справу і отримати нові фінансові перспективи.

Оставить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

пять × два =