Що таке кредитна історія і як її вберегти?

Що таке кредитна історія і як її вберегти? В борг гроші доводиться брати багатьом, і то, як ви віддаєте борги, так чи інакше характеризує вашу порядність. Якщо ви — добропорядний позичальник, то і громадянин теж цілком добропорядний — ці два поняття вже практично злилися. І як би не голосно звучав заклик «Бережи честь змолоду», він повинен супроводжувати вас все життя. З точки зору кредитної практики це означає необхідність берегти своє добре ім’я і свою кредитну історію. Будь-якій людині в житті зустрічається безліч ситуацій, коли терміново потрібні гроші. Іноді від їх наявності може залежати можливість поміняти все життя. І при цьому хороша кредитна історія послужить відмінну службу, не ставши перешкодою на шляху отримання банківського кредиту.

Для чого можуть раптово знадобитися гроші? Може бути, для отримання хорошої освіти, для дорогого лікування, та й просто для втілення в життя давньої мрії — не всі ми можемо собі дозволити в будь-який час, якщо не вистачає грошей. Ось тоді ми і згадуємо, що можна позичити гроші в банку. І якщо ваша кредитна історія бездоганна, відмова ваші плани не порушить. А для підтримки кредитної історії не настільки і багато потрібно.

Перш за все треба добре визначитися зі своїми можливостями. Відразу вирішите — яка сума позики вам дійсно необхідна, і яким чином ви припускаєте віддавати отриманий кредит. Гроші треба повертати в ті терміни, які вам призначені, в іншому випадку борг почне швидко рости — і відсотки додадуться, та ще й штрафи за прострочені платежі приплюсуються. Так що в банк треба йти тільки ретельно проаналізувавши всі обставини, аж до форс-мажорних, на кшталт втрати роботи або виникнення непередбачених витрат.

В якому банку краще відкривати кредит? Тільки в надійному, репутація якого незаперечна. Не варто слідувати за рекламою — якщо вам обіцяють будь-які суми без поручителів і без документів, такі банки довіри викликати не повинні. Буває, наприклад, що банк, передбачаючи відкликання ліцензії, не проводить отриманий внесок по кредиту, в цьому випадку нова адміністрація вимагатиме повторити платіж, а якщо ви відмовитеся, припинить з вами працювати і виставить різні штрафи. Не прагніть взяти швидко і дешево кредит, пам’ятайте, що великий банк як конкурентоспроможна організація, зможе запропонувати вам навіть вигідніші умови, ніж кредитні організації.

Розібравшись з банками і вибравши відповідний, ретельно вивчіть договір про кредит. Банки на своїх клієнтів роблять гроші — це природно. Вони не безкоштовно дають позики. Нам вигідно отримати від банку гроші, а йому вигідно використовувати нашу потребу в грошах. Тому, щоб кредит не приніс вам ніяких неприємних сюрпризів, вступаючи з банком в ділові відносини, треба поступати, як личить бізнес-партнеру.

А всього-то договір вивчити треба, перш, ніж його підписувати. Не бійтеся задавати багато питань, важливо, щоб всі пункти договору ви зрозуміли. Тільки тоді ви зможете вибрати найбільш підходящий варіант і уникнути зайвих комісій та відсотків. На ринку банківських послуг на сьогоднішній день діє велика конкуренція, і пропозицій від банків є безліч.

Якщо ви взяли кредит, вносите чергові платежі трохи раніше покладеного терміну, не відкладайте на останній день. Цілком може виявитися, що ви не зможете вчасно внести гроші через непередбачені обставини, абсолютно від вас не залежать. Наприклад, непрацюючий банкомат, або несвоєчасне надходження на рахунок грошей. Підстрахуйтеся — заплатите на 2-3 дні раніше і позбавте себе від зайвих клопотів.

Уважно стежте за виписками по рахунках, в якій би формі ви їх ні отримували — будь це чек від банкомату або СМС-повідомлення про проведену операцію. Гроші люблять рахунок, і банк теж не застрахований від помилки. Так що якщо ви отримали чергову виписку, звірте її зі своїми чеками і перевірте, що помилок немає. Якщо помилка виявиться, відразу звертайтеся в банк — проблему можна буде легко вирішити.

Припустимо, з вашого боку чи з боку банку виявиться помилка, і ви її не помітите відразу, це може призвести до додаткових неприємностей. Якщо ви вносите платіж, обов’язково впевніться, що ніякої, навіть найменшій заборгованості за вами не значиться. Інакше ця дрібниця може обернутися великими проблемами. Якщо ви закриваєте кредит і повністю гасіть борг, також перевірте, чи не залишилася заборгованість. Найкраще попросити від банку довідку про те, що кредитний рахунок закритий, і ви нічого банку не повинні.

Якщо у вас з’явилися форс-мажорні обставини, і з черговим платежем є проблеми, краще заздалегідь звернутися в банк і попросити реструктуризувати ваш борг. Якщо ви до цих пір сумлінно виконували всі умови договору, банк цілком може піти вам назустріч. Звертайтеся заздалегідь, поки не з’явилися штрафи і пені. Не приховуйте свої фінансові труднощі — платити доведеться все одно. Якщо ж ви з банком культурно домовтеся, це дозволить вийти з ситуації з мінімумом втрат.

Іноді для погашення кредиту позичальник намагається взяти інший кредит. Це цілком реальна схема, якщо є дві кредитні лінії з різними термінами пільгових періодів. Але треба не розслаблятися і уважно відстежувати всі свої витрати, щоб ваші борги не виросли. Майте на увазі, що в системі кредитних рейтингів США максимальний бал отримують саме ті позичальники, які відкрили 1-2 кредитних лінії, і у яких при користуванні кредитними картами близько 20% ліміту коштів залишаються на рахунку вільними. Це свідчить, що ви грамотно плануєте свій бюджет, і грошові кошти використовуєте раціонально. Якщо у позичальника є 3-5 кредитних карт, це знизить його рейтинг, а якщо карт більше шести, це може служити підтвердженням серйозних фінансових проблем.

Аналогічна система кредитних рейтингів почала розвиватися і в Росії. У будь-який момент ви можете познайомитися зі своєю кредитною історією і дізнатися свій рейтинг. Кожен громадянин Росії має право знати свою історію позик і отримати по ним повний звіт. Про це йдеться в Законі «Про кредитні історії» № 218. Отримати такі відомості можливо в ЦККІ — Центральному каталозі кредитних історій. Один раз в рік це можна зробити безкоштовно і скільки завгодно раз — за плату. Цим займається БКІ — бюро кредитних умов, що працює за затвердженими тарифами. Подавши заяву на отримання кредитного звіту і оплативши цю послугу, ви протягом 10 днів отримаєте від бюро кредитний звіт. Користуйтеся своїм правом і раз на рік запитуйте безкоштовно свою кредитну історію, щоб своєчасно переконатися, чи немає в ній будь-яких помилок. Якщо помилку виявлено, звертайтеся в БКІ для її усунення.

Якщо ви втратили паспорт, негайно зверніться в поліцію і подайте заяву про це в банк. Це врятує від неприємностей, які можуть виникнути, якщо шахраї, скориставшись вашим паспортом, спробують отримати на ваше ім’я кредит. І ще одна порада — не варто виступати поручителем для позичальників, недостатньо добре вам знайомих. Якщо у них виникнуть проблеми, вони швидко стануть вашими, що відразу ж позначиться на вашій кредитній історії. А якщо ваша кредитна історія виявиться зіпсована, на відновлення репутації піде чимало часу.

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

четыре + двадцать =