Що таке валютні операції?

Валютні операції являють собою угоди, врегульовані на законодавчому рівні або за допомогою міжнародних угод, предметом яких виступають валютні цінності. Відповідно до російського законодавства, під валютними операціями розуміють:

Угоди, які пов’язані з переходом прав власності та інших прав на валютні цінності. До таких угод зараховують також операції, де іноземна валюта або платіжні документи в іноземній валюті використовуються в якості платіжного засобу.
Здійснення грошових переказів в міжнародних масштабах.
Ввезення і пересилання валютних цінностей в Росію.
Вивезення та пересилання за межі Російської Федерації валютних цінностей.
Сьогодні валютні операції є невід’ємною складовою життя сучасної людини, тому інформація про те, які дії на законодавчому рівні вважаються валютними операціями і як вони регулюються, необхідно знати кожному. У даній статті ми докладно зупинимося на цьому питанні.

Валютні правила для резидентів і нерезидентів
Що відноситься до валютних операцій?
Як валютні операції діляться за категоріями?
Що таке валютні операції
Валютні правила для резидентів і нерезидентів

Валютою може бути будь-який товар, який покликаний виконувати грошову функцію. Але якщо розглядати питання вузьконаправлено, то валюта — це грошова одиниця конкретної країни. Наприклад, національна валюта Росії — це рубль.
Валютні операції можуть здійснювати на території Росії:

Резиденти.
Нерезиденти.
Резидентами називаються організації або фізичні особи, зареєстровані на російській території і живуть за встановленими законодавчим нормам. У РФ ними визнаються:

Проживають на території Росії громадяни — росіяни. Громадяни перестають вважатися резидентами в тому випадку, якщо вони тимчасово або на постійній основі перебувають на території іншої держави не менше 12 місяців;
Юридичні особи, заснування яких відбувалося згідно із законами РФ. До цієї категорії також належать відокремлені підрозділи юросіб, розташовані на території інших держав;
Російська Федерація з усіма населеними пунктами і суб’єктами;
Громадяни іноземних держав та особи, які не мають громадянства, які отримали посвідку на проживання і проживають на території Росії;
Дипломатичні представництва РФ в міжнародних організаціях і за межами країни.
Нерезидентами є юридичні особи та громадяни інших держав, які на території РФ здійснюють певні види валютних операцій або використовують російську валюту — рубль. До нерезидентів також належать:
Організації, які були засновані згідно із законами інших держав;
Міжнародні організації;
Зарубіжні організації, що здійснюють діяльність на території РФ;
Дипломатичні установи, розташовані на російській території.

Що відноситься до валютних операцій?

В межах Росії все організації, установи, фізичні особи можуть здійснювати розрахунки між собою в національній валюті країни — в рублях. Але буває так, що з’являється необхідність провести операцію із зарубіжними та іноземними організаціями. Або в своїй діяльності російська фірма використовує для розрахунків валюту інших держав. Ці ситуації вже вважаються валютними операціями.

Євро — європейська валюта

Якщо звернутися до Федеральному Закону «Про валютне регулювання та валютний контроль» від 10.12.2003 року, то там визначено перелік операцій, які є валютними.

Давайте загострити увагу на важливих моментах щодо термінології:

Валютні операції — це переміщення валютних цінностей за кордон і в Росію.
Факт передачі резидентами РФ один одному цінностей, що вважаються валютними, теж є валютними операціями. Сюди ж відноситься факт розплати валютою іншої держави в момент укладання угоди.
Валютною операцією визнається ситуація, коли російський резидент перераховує гроші зі своїх російських рахунків за кордон. Якщо грошові кошти, зокрема валютні цінності, перераховує в межах Росії з одного рахунку на інший нерезидент, то це теж визнається валютними операціями.
Таким чином, валютні цінності в основній масі полягають в переміщенні цих цінностей, або в зміні їх власника.

Долари США — американська валюта
Як валютні операції діляться за категоріями

Є зручна класифікація валютних операцій, затверджена законодавчо:

За формою валютних операцій:
— Позики та кредити, термін яких становить до півроку;
— Перекази валюти, які здійснюються в ході імпортування чи експортування послуг, товарів різних категорій, інтелектуальної власності, коли відбувається зміна власника;
— Розрахунки по кредитуванню імпорту і експорту, які виробляються на протязі 6 місяців;
— Валютні операції, пов’язані з грошовими переказами за межі країни і на її території, які не мають нічого спільного з торгівлею.
По суті валютних операцій:
— Валютні операції, пов’язані з перерахуванням фінансів, що відбуваються між різними державами. Причому не обов’язково, що власник буде змінюватися;
— Валютні операції, в ході яких власник валюти буде змінюватися. Сюди відносять операції, коли розрахунок здійснюється іноземною валютою;
— Відправка валютних цінностей з російської території;
— Пересилання за допомогою поштового переказу валютних цінностей в Росію. * Привоз в країну валютних цінностей.
На законодавчому рівні кожен вид валютних операцій регулюється по-своєму, але для всіх них працюють приписи і відповідні норми. З цієї причини закон розділив за категоріями все валютні операції. Наприклад, щоб здійснювати валютні операції, що мають відношення до руху капіталу, необхідно отримати від Центробанку необхідну ліцензію.

Іноземна валюта

До таких валютних операцій можна віднести:

Покупку нерухомості з розрахунком валютою іноземної держави.
Кредит, строк якого перевищує 6 місяців.
Купівлю цінних паперів.
Інвестування в підприємство валюти з метою в подальшому отримувати прибуток.
Покупку за межами Росії або продаж за кордон послуг або товарів в тому випадку, якщо оплата за угодою буде відбуватися не раніше, ніж через півроку.
Інші валютні операції.

Оставить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

шесть + 7 =