Що робити, якщо банк наслав на вас колекторів?

Що робити, якщо банк наслав на вас колекторів? Сьогодні банки дедалі частіше поступаються проблемних боржників. Не в прямому сенсі, звичайно. Банки продають боржників, а точніше, їх борги колекторським фірмам. Колектори стали вельми поширеним явищем після 2008 року, тобто після початку економічної кризи, який став основною причиною втрати платоспроможності багатьох банківських позичальників. Саме тоді банки почали шукати шляхи «вибивання» заборгованостей. Хтось звертався до юристів або створював свій штат «професіоналів по боргах», а хтось просто позбавлявся від боргу, продаючи його колекторським фірмам.

Колекторські фірми в нашій країні можуть функціонувати за двома принципами. Одні працюють на банки, і ті виплачують їм певну суму грошей за надані послуги. У цьому випадку зв’язок «позичальник — банк» не розривається, оскільки колектори працюють від імені нанявшей їх організації. А інші колекторські фірми діють окремо від банків. Вони купують у банку боржника і починають вимагати з нього гроші. У цьому випадку банк повністю розриває відносини з боржником, і останньому вже доводитися розраховуватися з колекторами.

В останні роки банки все частіше стали вдаватися до послуг колекторів. Тільки за 8 місяців 2013 року, за інформацією, опублікованою на сайті bank.ru, банки продали колекторам борги на суму 80 мільярдів рублів. А в аналогічний період минулого року обсяг придбаних боргів склав лише 48 мільярдів рублів. Експерти сфери кредитування впевнені, що таке зростання пояснюється тим, що через політику Центрального банку банкам стало невигідно тримати боржників, тому навіть єдиний прострочений платіж може викликати у них бурхливу реакцію у вигляді телефонних дзвінків, листів, смс-повідомлень. Якщо банк упевниться в підозрі, що має справу з боржником, який не може здійснювати регулярні виплати, він відразу ж продасть його борг колекторам або подасть на нього до суду.

Зазвичай неплатники дуже бояться мати справу з колекторами, тому банки завжди використовують цей факт, щоб вибити свої гроші. Слід зазначити, що люди не дарма бояться мати справу з колекторами, адже сьогодні, незважаючи на те, що в Росії діє велика кількість подібних фірм, їх діяльність не регулюється законами. Саме тому у людей і виникають нехороші асоціації з рекетирами, і цей страх підживлюється жахливими розповідями людей про їхній досвід спілкування з представниками цих фірм.

Насправді незрозуміло, чи мають банки право продавати борги третім особам. Справа в тому, що договір кредитування нібито виключає можливість розриву відносин без згоди однієї зі сторін, проте деякі банки включають у договір пункт про можливу передачу боргу колекторській фірмі без згоди позичальника. Самі банківські службовці, прагнучи переконати клієнтів у правомірності їх дій, звертаються до статті Цивільного кодексу №382, згідно з якою банк має право передати борг третій особі без згоди боржника. Однак будь-який закон можна повернути на користь позичальника, тим більше що діяльність колекторських фірм можна назвати напівзаконних. Саме тому позичальник може найняти юриста, який допоможе йому знайти управу на докучливих колекторів.

На користь позичальника діє стаття Цивільного кодексу №388, згідно з якою передати борг третім особам можна, якщо така передача не буде суперечити кредитним договором, законом або іншим правовим актам. Однак в разі, якщо статус кредитора (банку) має для позичальника особливе значення, то без згоди останнього передача боргу третій особі (тобто колекторам) неможлива, оскільки колекторна фірма не може бути банком.
Непряме заборона передачі боргу третім особам можна знайти в статті №26 «Банківська таємниця», в статті №395-1 «Про банки і банківську діяльність» та в статті Цивільного кодексу №857, згідно з якою фінансова установа не має права розголошувати відомості про вклади і будь-яких фінансових операціях своїх клієнтів. Закон, покликаний регулювати діяльність колекторських фірм, отримав назву «Про діяльність по стягненню простроченої заборгованості». Проект цього закону був складений ще кілька років тому, проте його досі не прийняли.

Як боротися з колекторами?
Поки депутати не визначилися із законодавчою базою, яка дозволила б регулювати діяльність колекторів, звичайним громадянам доводиться воювати з ними самостійно. Для успішного протистояння колекторам вам потрібно запам’ятати одну просту річ: вони не можуть нічого вам зробити. Максимум, на що вони здатні — психологічний тиск у вигляді погроз і докучливих телефонних дзвінків. А тепер заспокойтеся і дійте далі. Ідіть в банк і вимагайте видати вам довідку про стан вашого боргу. Також ви повинні отримати від банку письмове підтвердження про факт продажу боргу колекторській фірмі (дізнайтеся, як вона називається).

Тепер ви повністю підготувалися до «співпраці» з колекторами. Коли ви почнете з ними спілкуватися, не забудьте перевірити їх документи, які підтверджують, що вони є співробітниками даної фірми. Порівняйте суму боргу, яку ви отримали в банку, з тієї, що вимагають з вас колектори. Справа в тому, що дані фірми часто включають у вартість боргу відсотки за свої послуги. Слід зазначити, що ви маєте право сфотографувати всі документи, які вони вам надають.

Не потрібно спілкуватися з колекторами агресивно. Це ні до чого доброго не приведе. Краще спокійно розпитайте їх про варіанти погашення боргу, про терміни оплати кредиту і т.п. Крім того, ви можете домовитися про зменшення суми боргу за умови його швидкого погашення. Такий варіант дійсно можливий, оскільки сума боргу, яку ви заплатите колектора, в будь-якому випадку буде перевищувати ту суму, яку фірма витратила на придбання вашого боргу.
Не поспішайте викладати гроші, нічого не підписуйте, не давайте колекторам ніякої особистої інформації, бо все, що вами сказано, буде потім використано проти вас. Відстоюйте свою позицію жорстко, але без агресії. Пам’ятайте, що колектори не хочуть звертатися до суду. Вони зацікавлені витребувати з вас борг без судових розглядів. Крім того, ви завжди можете заручитися допомогою хорошого юриста.

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

5 + 17 =