Папір VS пластик — переваги і недоліки безготівкових платежів

Папір VS пластик — переваги і недоліки безготівкових платежів. Протягом останніх років в Росії часто піднімається питання про те, що платежі готівкою необхідно обмежити. Ще в минулому році Мінфіном був підготовлений законопроект, за яким передбачалося ввести обмеження за обсягом розрахунків готівковими коштами між юридичними і фізичними особами. Законопроект передбачав, що з 2014 р обсяг таких платежів повинен бути не вище 600 тис. Рублів, а з 2015 року — платежі готівкою не повинні перевищувати 300 тис. Рублів. Однак завдяки протесту цетробанку законопроект не набрав чинності, адже дані обмеження суперечать Конституції РФ, яка гарантує вільне пересування по країні не тільки фінансів, але і послуг, і товарів. До того ж, 600-тисячну ліміт можливо обійти за допомогою дроблення платежів.

Другим вагомим аргументом проти законопроекту стало те, що введення неодмінного здійснення розрахунків по безналу (понад зазначеної суми), спричинило б за собою примусове укладення договору банківського рахунку з фінансовою організацією. Незважаючи на негативне ставлення до законопроекту з боку Центробанку досвід багатьох європейських країн свідчить про те, що зниження частки готівкових розрахунків сприятливим чином позначається на економіці держав. В результаті прозорість грошових операцій підвищується, а обсяг так званого тіньового сектора скорочується.

Сьогодні частка готівки в Росії — 25% від загальної маси грошових знаків, в державах, що розвиваються цей показник менше — приблизно 15%, в розвинених країнах — не більше 10%. У Швеції, наприклад, готівкові становлять лише 3%. У цій скандинавській країні готівкою неможливо оплатити навіть проїзд в транспорті. Зрозуміло, що Росії до Швеції ще далеко, проте, за підрахунками цетробанку, прогрес очевидний: на операції по безналу в минулому році припадало 52% всіх транзакцій, в той час як частка зняття готівки склала 48%.

Незважаючи на райдужні, на перший погляд, перспективи, є і цілий ряд причин, що заважають поширенню платежів по безналу. Однією з таких причин є невелика кількість банкоматів, нестача в них готівки, а також нефункціонуюча техніка (що особливо часто можна спостерігати на периферії). Друга причина полягає в технологічну відсталість російського рітейлу, який позбавлений можливості обслуговувати пластикові картки надійно і ефективно. Тобто, сьогодні недостатньо змусити всі сільські магазини працювати з картрідерами на касах, необхідно зробити так, щоб вся техніка працювала, а вартість товарів через нововведення не збільшилася.

Проти переходу на безготівкові розрахунки говорить і невисока фінансова грамотність більшості жителів РФ. Так, оплата комунальних платежів по безналу, яку активно пропагує сьогодні Сбербанк, ще не стала звичкою у громадян. Наше населення досі воліє оплачувати комунальні платежі через операціоніста.

Ще один аргумент проти безготівкових розрахунків — за обслуговування пластикових карт стягується певна сума, що також не викликає радості у громадян. Крім того, розплачуючись, наприклад, в магазині банківською картою, покупець витрачає набагато більше часу, ніж той, хто платить готівкою. Окремої розмови потребує кіберзлочинність. Винахідливості шахраям не позичати, і крадіжка грошей у власників банківських карт — сьогодні не рідкість, тому громадянам рекомендується заводити картки з чіпом, які вважаються найбільш захищеними.

Цікава ситуація складається з безконтактними картками MasterCard PayPass, що дозволяють здійснювати покупки за все в один дотик. Для оплати потрібно доторкнутися до зчитувального терміналу каси картою, телефоном або іншим пристроєм MasterCard PayPass — і покупка вважається оплаченою. Однак в разі крадіжки такої карти шахраї, якщо ви не відразу виявите пропажу і не заявите в банк для блокування рахунку, можуть скористатися вашими грошима. Адже робити покупки на суму менше 1000 рублів можна, не вводячи пін-код.

Однак незважаючи на всі мінуси безготівкових платежів, їх відсоток рік від року буде рости, тому що оплата по безналу сьогодні, якщо можна так висловитися, є трендом в фінансовому світі. Перевага безготівкових платежів в їх зручність — не потрібно носити великі суми готівки з собою. До того ж, на відміну від паперових банкнот, електронні гроші здатні залишати «сліди», за якими можна без праці відстежити їх пересування. За допомогою пластикових карт ви маєте будь-якої пори доступ до свого банківського рахунку, а також можете розплачуватися за будь-які товари або послуги в Мережі. Так що користуватися безготівковими платежами зручно, проте про пильність в цьому випадку не варто забувати.

Оставить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

3 × 4 =