Незавершений або готове? Яке житло краще взяти в іпотеку?

Незавершений або готове? Яке житло краще взяти в іпотеку? Для багатьох людей рішення взяти кредит на житло дається дуже складно, оскільки кожен потенційний позичальник прекрасно розуміє, що прирікає себе на тривалий і не завжди приємну співпрацю з банком, що має на увазі великі фінансові витрати. Саме тому позичальник не біжить до першого-ліпшого банк і не бере там кредит, а намагається вибрати максимально вигідну пропозицію. Звичайно, щоб визначитися, яке пропозиція є найвигіднішою, потрібно прорахувати безліч аспектів кредитного пропозиції і зіставити їх з іншими варіантами. Однак в процесі обмірковування потрібно буде визначитися і з іншими моментами, не пов’язаними з кредитним договором, але при цьому не менш важливими. Ми говоримо про вибір між споруджуваним і готовим житлом.

Готове житло — дорого, але швидко
Купівля квартири в старому будинку або квартири в новобудові дозволяє оцінити всі її переваги одразу ж після отримання кредиту на квартиру. Тобто тут працює принцип: «отримав кредит — оформив договір купівлі-продажу — в’їхав». Крім того, великими плюсами готового житла є можливість тут і зараз оцінити всі його переваги і недоліки, а також не можна скидати з рахунків наявність розвиненої інфраструктури.

З точки зору відносин між позичальником і банком отримати кредит на готову квартиру буде простіше, оскільки такий кредит передбачає менше ризиків для банку (куплена квартира відразу ж стає заставою за кредитом). Однак деякі банки вимагають, щоб клієнти вибирали житло, які задовольняє певним набором їхніх вимог, що, безсумнівно, обмежує вибір позичальників.

Крім того, покупка вторинного житла може бути ускладнена наявністю інших законних власників, які не дуже прагнуть це житло продавати. І це добре, якщо такі власники з’являться до укладення договору, а ось якщо вони з’являться після, то проблем не уникнути. Але найбільшим мінусом готового житла є його вартість: квартира в новобудові або стара квартира буде коштувати на 25-30% дорожче, ніж квартира в будинку, що будується.

Житло, що будується — ризиковано, але дешево
Головний плюс покупки житла, що будується — його вартість. Вона, до речі, мінімальна, що не може не порадувати потенційного покупця. Слід зазначити, вартість «квадрата» в споруджуваному будинку буде залежати від етапу його будівництва. Наприклад, якщо квартира куплена на етапі будівництва фундаменту, то її «квадрат» обійдеться дешевше за все, а якщо будівельники вже закінчують дах, то квартира буде коштувати вже набагато дорожче.

Як відомо, найбільшим недоліком покупки житла на стадії будівництва будинку є великий ризик того, що цей будинок добудований не буде. На жаль, недобудови в нашій країні — це зовсім не рідкість, а ошукані пайовики з плакатами — цілком буденне явище. Банки як ніхто інший розуміють, наскільки ризиковано вкладати гроші в такі квартири, тому іпотека під житло, що будується на увазі великі ризики. Щоб знизити ці ризики, банки збільшують процентні ставки на період будівництва будинку на 2-3%, що може значно зменшити фінансову вигоду, яку планує отримати позичальник від покупки споруджуваної квартири.

Банки, що встановлюють додаткові процентні ставки на такі іпотеки, мають на це всі підстави: по-перше, позичальник може не виплатити кредит, а, по-друге, забудовник може виявитися несумлінним. Крім того, на етапі будівництва будинку квартира, що купується не може виконувати роль застави, оскільки вона поки існує лише в проекті. В якості застави на цьому етапі може виступати лише право пайовика вимагати квартиру за договором. Реальною запорукою квартира може стати тільки після завершення будівництва будинку і оформлення всіх документів, що підтверджують право власності позичальника. Слід зазначити, що деякі банки не підвищують процентну ставку позичальникам, а вимагають знайти поручителя або закласти інше наявне у позичальника майно.

Ще один мінус кредиту на житло, що будується — більш тривала паперова тяганина. Хоча вона може бути і плюсом, адже банку доведеться перевірити всі документи забудовників і його фінансове становище. Якщо у банку виникнуть якісь сумніви, то він відмовить у кредиті, однак така відмова послужить сигналом для потенційного позичальника, який попередить його про те, що зв’язуватися з цим забудовником не варто.

Непоганий варіант для позичальника — покупка квартири в будинку, будівництво якого оплачує сам банк відповідно до партнерським договором, укладеним із забудовником. В цьому випадку не виникне додаткових труднощів з перевіркою документів, а банк не буде підвищувати процентну ставку або вимагати застави. Крім того, сам позичальник буде впевнений, що купує квартиру в будинку, який, ймовірно, буде добудований.

Іпотечна програма «Захід-Рублі» від Банку проектного фінансування — непоганий приклад такого партнерства банку з забудовником. Позичальники можуть придбати квартиру в кредит на стадії будівництва будинку, який зводить ЗАТ «Захід». До реєстрації права власності позичальникові доведеться платити 13,25% річних, а після отримання всіх необхідних документів ставка знизиться на 1%. Із забудовниками також активно співпрацює Райффайзенбанк. Відсоткова ставка до реєстрації прав власності у них становить 12,5%, а після реєстрації вона також знижується на 1% (11,5%). В якості забезпечення за кредитом приймається договір пайової участі, а після оформлення документів, що підтверджують права власності, запорукою стає куплена в кредит квартира.

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

одиннадцать + 5 =